Pendellampa Owalo 7000

Från 12,592 kr ex. moms

 

Pendellampa Owalo 7000 från Secto Design är en handgjord träarmatur i modern, horisontell form – perfekt för kontor, receptioner och konferensrum.

Den finns i fyra utföranden: björk, valnöt, svart och vit laminat.

Med tydlig ljuskomfort och stilren design är Owalo 7000 ett givet val för professionella miljöer.

OBS! Angivna priser är styckepriser och gäller alltid med reservation för eventuella prisändringar hos leverantören. Begär alltid offert så fort det gäller mer än ett fåtal.

    Reset options
Pendellampa Owalo 7000 – Stilren trädesign med avancerad LED-teknik

Owalo 7000 är en elegant pendellampa från Secto Design, formgiven av arkitekt Seppo Koho. Med sin horisontella form och varma ljuskaraktär passar den särskilt bra ovanför receptionsdiskar, konferensbord och andra professionella miljöer där ett jämnt, bländfritt ljus är avgörande.

Lampan tillverkas för hand i Finland av PEFC-certifierad formpressad björk. Detta naturliga material ger, i kombination med den välgenomtänkta konstruktionen, en mjuk och stämningsfull ljusspridning. Den finns i fyra utföranden – björk, valnöt, svart laminat och vit laminat – vilket gör den enkel att integrera i olika inredningskoncept.

Dessutom är Pendellampa Owalo 7000 utrustad med en energieffektiv LED-modul som ger ett kraftfullt men behagligt ljus (21 W, 2800 K, 2500 lm). Den går att dimra i flera steg, både via inbyggd funktion och med trailing edge-kompatibla dimrar. Dock är lampan inte kompatibel med DALI-system, vilket är bra att beakta vid planering av belysningssystem.

Specifikationer:

  • Fyra finishalternativ: björk, valnöt, svart- och vit laminat

  • Handgjord i Finland av PEFC-certifierad björk

  • Integrerad dimbar LED (21 W, 2800 K, 2500 lm)

  • Standardkabel: 200 cm (max 300 cm) med dubbla stålvajrar

  • Vit eller svart sladd och takkopp beroende på utförande

  • Vit rektangulär takdosa ingår

  • Mått: H 13 cm × B 9 cm × L 100 cm

Sammanfattningsvis kombinerar Pendellampa Owalo 7000 funktion och form på ett sätt som höjer både ljuskvalitet och inredningsuttryck. Därför är den ett klokt val för arkitekter, inredare och projektledare som söker en stilren och hållbar belysningslösning.

Material Ovalo

Björk natur, vit laminerad, svart laminerad, valnöt

Det finns inga recensioner än.

Lägg till en recension

Bli först med att recensera ”Pendellampa Owalo 7000”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Produktblad

Samlingsbroschyr Owalo 7000

Updating
  • Inga produkter i varukorgen.
Formis
Integritetsöversikt

Denna webbplats använder cookies så att vi kan ge dig bästa möjliga användarupplevelse. Cookieinformation lagras i din webbläsare och utför funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats och hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.